Chcąc stworzyć domek o
podanych wymiarach potrzebujemy materiału (drzewa- sosna). Potrzebne nam
informacje można w łatwy sposób wyliczyć. Oczywiście dla naszego przykładu
zakładamy, że materiał jest dostarczany w konkretnych długościach.
Vcałości = Vpodstawy + Vdachu
gdzie
Vpodstawy – objętości wszystkich ścian
graniastosłupa, wyłączając ścianę sufitową
Vdachu – objętości desek które posłużą nam na
zrobienie dachu
Materiał potrzebny na utworzenie podstawy domu:
Vpodstawy =
V1 + V2 + V3
gdzie
V1 – objętości desek dłuższych ścian
V2 – objętości desek krótszych ścian
V3 – objętość spodu małego domku
V1 = 2 a*b*c
V1 = 2 * 1,55 * 1,25 * 0,03 = 0,116 [m3]
V2 = 2 a*b*c
V2 = 2 * 1,44 * 1,25 * 0,03 = 0,108 [m3]
V3 = a*b*c
V3 = 1,55 * 1,5 * 0,03 = 0,07 [m3]
Objętość materiału potrzebna do zbudowania podstawy
domku:
Vpodstawy = 0,116 + 0,108 +0,07 = 0,294 [m3]
Materiał potrzebny na wyprodukowanie górnej części domku:
Vdachu = V1 +V2
gdzie
V1 – objętość desek bocznych dachu
V2 – objętość desek na dach
V1 = 2 * a* (b*c )/2 = a* b * c
V1= 0,03 *
1,5 * 0,4 = 0,018 [m3]
a2 + b2 = c2
752 + 402 = c2
5625 + 1600 = c2
c = 85 [cm]
V2 = 2 * a*b*c
Musimy przyjąć, że dach zostanie wysunięty poza obszar
podstawy (dla a – 10 [cm] , dla b – po 5 [cm] na każdą stronę)
V2 = 2 * 0,95 * 1,65 * 0,03 = 0,094 [m3]
Zużycie materiału na dach
Vdachu = V1 +V2
Vdachu =
0,018 + 0,094 = 0,112 [m3]
Zużycie materiału na cały domek
Vcałości = Vpodstawy + Vdachu
Vcałości =
0,294 + 0,112 = 0,406 [m3]
Koszt zakupu materiałów do budowy małego domku, drzewo –
sosna. Przyjmując jeden metr sześcienny sosny kosztuje dziewięćset
pięćdziesiąt złotych.
1[m3] – 950 zł
0,406 [m3] – 385,7 zł
Koszt zakupu materiałów pod budowę domku wynosi 386
złotych
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz